Par latviešiem ārzemēs

Šis ir atbildes raksts uz Cita Diena: Vēlreiz par dubultpilsonību.

Visu laiku, kopš man ir vismaz šķietama sajēga par politiskajiem procesiem, kas norisinās Latvijā, man izraisījuši smīnu, pat smieklus ārzemju latviešu centieni ietekmēt politisko dzīvi tepat Latvijā.

Lūk kāda jums tur daļa, kas notiek te pie mums? Jums tiešām šķiet, ka jūs tur labāk varat zināt, par ko balsot un par ko ne? Jums tur ir vairāk informācijas? Šaubos, jo pat šeit dzīvojošiem ir maz informācijas par tiem, par kuriem tiek piedāvāts balsot, jo arī mēs saņemam informāciju caur masu mēdīju “prizmu”, kas bieži vien “skaļuma” pēc pasniedz ziņas pa savam.

Un kāds jums no tā labums? Trūkst identitātes? Un tagad nepārvarama vēlme rast šo identitāti, ietekmējot politiskos procesus Latvijā. Tad kāpēc nepārcelties uz dzīvi Latvijā un cīnīties par savām tiesībām un savas tautas un valsts nākotni te? Gan jau lielākā daļa no šiem ārzemju latviešiem nemaz arī nevēlas atgriezties uz šejieni (protams, ar izņēmumiem, kuriem ir patiesa vēlme, bet nav iespēju). Tad kāpēc nedzīvot vienkārši mierīgi dzīvi tur, kur dzīvojat, jo tur jums ir labāk nekā šeit, un nelīst mūsu valsts darīšanās?

Un nepārprotiet mani. Es uzskatu, ka cilvēkiem ir tiesības dzīvot tur, kur viņiem patīk labāk. Bet man ļoti nepatīk šī liekulība.

4 thoughts on “Par latviešiem ārzemēs

 1. Ir skaidrs, ka politiskā elitē ir iekļuvuši morāli kropļi un lielā mērā tā ir neizglītotās un ar zemu morālo stāju apveltītas sabiedrības vaina.
  Okupācijas gados tika kultivēta sistēma, ka zagt no valsts ir labi un jo vairāk un neracionālāk tu rīkosies ar kolhoza vai rūpnīcas īpašumu jo labāk. Savā ziņā tas ir saprotams, no to cilvēku puses, kuru īpašums tika nacionalizēts un padarīts par kopīpašumu.
  Taču tagad mums ir jāpielāgojas kapitālismam un atkal jāatceras, ka valsts maks ir kaut kas, kurā mēs visi liekam iekšā, lai sasniegtu šo kopējo labumu, nevis no šī maka ņemam ārā, lai tikai apmierinātu savas personīgās vajadzības.
  Daudzās valstīs šī kārtība ir saprotama. Arī šie ārzemēs dzīvojošie cilvēki, iespējams nav ar augstāku intelektuālo kapacitāti, bet viņiem ir pieredze, kura var būt ļoti noderīga Latvijas valstij.
  Piemēram, tas pats nekustamā īpašuma burbulis, bija pārāk maz cilvēki, kas apzinājās šādas sekas un viņos neviens neieklausījās. Šo pieredzi vajag vairot, pretēji notiekošajam, kad spējīgi Latvijas pilsoņi aizbrauc – naturalizējas Īrijā un vairs nepiedalās Latvijas procesos. Paliek pensionāri, kuru ticība sen ir sagrauta, kuri iespējams ir gatavi nobalsot par smukāko reklāmu vai vispopulistiskākajām runām.

 2. @Mārtiņš Štāls
  Un vai tiešām domā, ka tagad šie ārzemēs dzīvojošies varēs iebalsot pareizos cilvēkus, ka beidzot izvedīs Latvija no bedres, kurā tā šobrīd ir?

 3. Nē – nav tāda viena risinājuma. Tie, kas piedāvā apvienot ministrijas, samazināt PVN, tirgot uzturēšanās atļaujas, liek domāt, ka viņu piedāvājumi atrisina ekonomisko situāciju valstī, bet tā nav. Situāciju valstī uzlabos daudzu dažādu pasākumu komplekss, piemēram, mikro uzņēmēju koncepcija: samazināts pamatkapitāls, viens nodoklis; pašnodarbinātajiem patentmaksas; nodokļu pārgrupēšana no IIN uz NĪN, uzlabojumi iepirkumu procedūrā, veselības aprūpes modernizēšana, mājokļu siltināšanas programma u.t.t – komplekss, jāstrādā visos virzienos, jo daudzas reiz interese par valsts iepirkumiem un šauru interešu lobēšana, ir novedusi valsti šādā situācijā. Salīdzinājumam varam paņemt Igauniju, kurai budžeta deficīts šobrīd ir zem 3% – tas tiek panākts ar godīgiem, par valsti domājošiem politiķiem. Arī mēs gribam godīgus politiķus, tādēļ mums ir jāapvienojas biedrībās un jālobē šie augstie standarti un uz sabiedrības labumu vērsti lēmumi un likumi. Viens piliens jūrā ir vēlētāju balsu piesaiste, un potenciālo Latvijas iedzīvotāju intereses saglabāšana. Respektīvi saglabāt tādus ļaudis, kas šobrīd ir integrējušies un kļuvuši par Īrijas pilsoņiem un vairs nevar būt Latvijas pilsoņi. Uzrunāt arī tos Latviešus, kuri ir izveidojuši savas ģimenes ārvalstīs, bēgot no okupācijas. Ir jāapzinās latviešu nācijas trauslums, ir tik maz latviešu, kuri turklāt vēl regulāri pamet Latviju. Latvijā tie ir 57%, taču ja šis līdzsvars tiks izjauks, tad Latvija transformēsies multinacionālā valstī iespējams ar vairākām valodām, kurā pamazām tiks aizmirstas latviešu tautai nozīmīgās piemiņas dienas un tradīcijas. Bet nacionālā identitāte ir lieta uz kuru ir tiesības jebkurai tautai, un mūsu tautiešu uzdevums ir darīt kaut ko lietas labā, lai šo tautu saglabātu.
  Vai tev ir risinājumi, kā saglabāt latviešu nāciju un kā izvest valsti no krīzes?

  • Teikšu godīgi, ka man ir maz sajēgas par to, kas ir nacionālā identitāte un kāpēc to jāsaglabā. Esmu audzis tik daudznacionālā vidē, ka man šķiet nejēdzīga šī cilvēku dalīšana pēc tautībām un nacionalitātēm (sinonīmi?).

Comments are closed.