Compiz Fusion

Kā jau biju solījis, tad arī nedaudz pastāstīšu par Compiz Fusion.

Šī ir diezgan interesants logu menedžeris priekš X servera. Interesantums slēpjas tajā, ka šie logi tiek attēloti un kā notiek darbības ar tiem, jo šis logu menedžeris to visu var darīt pavadot visas darbības ar 2D un 3D vizuālajiem efektiem.

Pirms es centīšos izskaidrot saviem vārdiem, kas tas ir, es vienkārši piedāvāšu noskatīties šo video…

Gribās vēl ko redzēt? Tad droši uz YouTube, tu šādu demonstrāciju ir daudz, ļoti daudz.

Es pats par šādiem projektiem, kuri attīstīja šo skaisto ideju uzzināju pirms kāda pusotra gada pateicoties laacz rakstiņa par Novell izdarībām ar Gnome. Un tā kā man ļoti patīk visās šitādas nestandarta lietas, tad šī ideja mani aizrāva. Diemžēl toreiz man kaut kā neizdevās piedabūt to visu darboties uz Fedora Core, tāpēc es atmetu tam ar roku, tomēr klusītiņām cerēju, ka šī ideja attīstīsies.Un pagāja kāds laiciņš pirms es nesen atkal nolēmu paeksperimentēt ar Linux. Kad attiecīgais Linux (no sākuma izvēlējos Fedora Core) bija jau uzinstalēts jau uz fiziskā datora, atcerējos par šiem želejveidīgajiem logiem.

Ātri pameklējot internetā, kļuva skaidrs, ka man ir vajadzīgs Beryl (Compiz Fusion toreiz bija kaut kā sarežģīti uzdabūt virsū, vai vēl kas traucēja to izvēlēties). Ne pārāk sarežģītās darbības no gatavām pakotnēm un viss strādā. Tagad droši varēja datoru stiept uz darbu un lielīties kolēģiem. :)

Bet tā kā es biju nomocījies ar Fedore Core un WPA aizsargātiem tīkliem, tad nolēmu iemēģināt uzstādīt Ubuntu uz sava datora. Domāts – darīts! Kopš tā mirkļā pasaulē kļuva vēl par vienu Ubuntu fanātu vairāk. Ilgi nedomājot arī uz šī datora tika uzstādīts Beryl.

Toties, te notiek negaidīts pavērsiens… Ubuntu mājas lapā parādas informācija par gaidāmo 7.10, kurā jau noklusēti tiks iekļauts Compiz Fusion. Šī ideja man ļoti patikās.

Pēc jaunā 7.10 instalācijas izjutu nelielu vilšanos, jo pat Extra režīmā šo efektu bija maz. Nebija pat mana tik ļoti iemīļotā kuba. Tomēr izrādījās, ka vajadzēja pieinstalēt tikai CompizConfig Settings Manager, un kļuva pieejams gan kubs, gan Scale, gan citi manis jau iecienīti efekti.

Lai gan pēc būtības Compiz Fusion ir Beryl un Compiz krustojums (cik ironiski, bet šie abi projekti kādreiz atdalījās viens no otra), tomēr dažās lietās bija/ir Beryl pārāks. Piemēram, man ļoti patīk efekts Scale, kas ļauj ātri un ērti no samazinājām lodziņiem izvēlēties man vajadzīgo, tādējādi pārslēdzoties šādā veidā uz man vajadzīgo lietotni. Toties Compiz Fusion man tā arī neizdevās panāk to, ka tiek parādīti arī minizētie logi.

Un vēl runājot par želejveidīgiem logiem… Ubuntu 7.10 iekļautajā Compiz Fusion versijā ar tiem problēma. Ja nu gadās, ka loga daļa ir kādā no blakus darba virsmām, tad novietojot logu pie kāda no paneļiem un nostrādājot pielipšanai (snapping), logs sāk haotiski raustīties.

Bet kopumā iespaids ir ļoti pozitīvs, kā arī nevar nepieminēt, ka visas šīs izdarības man strādā uz manā nevisai jaunā datora ar iebūvēto Intel 915 video kartiņu. Interesanti vai mans dators pavilktu Aero efektus?

4 thoughts on “Compiz Fusion

  1. Nu… “Lietotne” ir angļu vārda “application” tulkojums uz latviešu valodu. Tā kā ar “izlietni” esi nošāvis greizi. ;)

Comments are closed.