Sniega trolejbuss

Iespējams viena no karstākajām pagājušās nedēļas pašmāju ziņām bija Rīgas Dome priekšsēdejāja ideja, ka dienās, kad Rīgā paredzama spēcīga snigšana, autovadītāji drīkstēšot braukāt ar sabiedrisko transportu bezmaksas – par brīvbiļeti braukšanai kalpos transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība.

Politiskās fantāzijas

Pirmajā brīdī arī man šķita, ka šis ir ļoti jauks, es tiektu, pat ģeniāls veids, kā tērēt administratīvos resursu vēlēšanu “priekšvakarā”, jo ir apsveicama jebkura saprātīga iecere, kā veicināt sabiedriskā transporta lietošanu. Un kāpēc sniegputenis nevarētu būt labs iemesls, kādēļ izmēģināt braukt uz darbu, piemēram, ar trolejbusu? Bet kripatiņu padomājot, nākas atcerēties, ka tomēr starp ģeniālo un stulbo ir trausla robeža, ko ne vienmēr var tā uzreiz var sajust.

Jau izsenis ir zināms, ka esošai koalīcijai pilsētas domē nu ļoti patīk “spēlēties” ar sabiedrisko transportu un Rīgas Satiksme ir ļoti parocīgs uzņēmums, ar ko var īstenot savas viss “neķītrākās politiskās fantāzijas”. Var gan “pažonglēt” ar iedzīvotāju grupām, kam piešķirt bezmaksas braukšanu, var arī uzlikt sava politiskā spēka reklāmu uz katra pilsētas autobusa.

Tikai viens

Līdzīga kampaņa tika jau īstenota šī gada mobilitātes nedēļas ietvaros, kad sestdienā autoīpašnieki varēja vizināties ar trolejbusiem, tramvajiem un autobusiem bezmaksas. Un jau toreiz tika norādīts uz kādu trūkumu šādai idejai – nav jau gluži tā, ka automašīnās pārvietotos tikai pa vienam cilvēkam, bet kampaņas ietvaros ar vienu reģistrācijas apliecību bezmaksas var braukt tikai viens cilvēks. Arī tagad, cik man zināms, ir spēkā tieši tāds pats ierobežojums – viens cilvēks uz vienu dokumentu. Un ko darīt saviem līdzbraucējiem?

Nav godīgi

Uz ieceres diskriminējošo raksturu ir norādījis tiesībsargs. Veidojas diez gan apsurda absurda situācija – ja esi gana turīgs, lai iegādātos automašīnu, tad būs tev arī iespēja bezmaksas braukt ar trolejbusu, kad par to centīgi maksās citi.

Bezizmēra trolejbusi

Lai īsteno šādu ieceri, cik man zināms, netika palielināts reisu skaits. Un, ja mēra aprēķini ir pareizi un patiesi, tad 11 tūkst. pasažieru centās iespiesties jau tā pārpildītajā transportā. Tīri informācijai, piemēram, trolejbusa Škoda 24Tr Irisbus ietilpība “uz papīra” ir 99 cilvēki. Tātad, lai pārvadātu visu šo šoferu daudzumu, vajadzētu noorganizēt papildus 112 šādu trolejbusu reisu.

Ir arī apšaubāms veids, kā saskaitīti šie 11 tūkst. vadītāju, jo šādiem pasažieriem nekādā veidā reģistrēties braucienam nevajadzēja, tātad gudrā e-talona sistēma tos nevarēja uzskaitīt. Un visa paļaušanās ir kontrolieru sniegtajiem datiem. Bet vai tiešām kontrolieru darba pienākumos un vadlīnijās ir paredzēts uzskaitīt šāda veida pasažierus? Varbūt tam ir pat speciāla atskaišu lapa, vai tomēr visi šī uzskaite ir veikta, piemēram, kontrolieru pierakstu blociņos? Atliek vien cerēt, ka šo statistiku nav pamata apšaubīt līdzīgu iemeslu dēļ, kādēļ mēdz rasties šaubas par lielu dzērumā aizturēto velobraucēju skaitu.

Bagātā Rīgas Satiksme

Un jau atkal nākamās šaubas. Tagad par to, ka šis eksperiments nav radījis nekādus zaudējumus Rīgas Satiksmei. Ir autobraucēji, kas šādos laikapstākļos izdara izvēli par labu sabiedriskajam transportam, neatkarīgi no tā, ko savā privātajā Twitter kontā raksta privātpersona Rīgas mērs. Kā arī bez visiem šiem eksperimentiem ir daudz, tā saucamo, vasaras braucēju, kas ziemā izvēlas tomēr ar personīgo automašīnu nebraukt vispār un pārsēžas uz sabiedrisko transportu. Tad nu ceturtdien šiem cilvēkiem bija iespēja netērēt, piemēram, braucienus no sava e-talona vai šādu e-talonu nepirkt vispār, vienkārši paņemot līdzi sava auto reģistrācijas apliecību. Būtu jau interesanti apskatīties, vai tajā dien nebija manāms kritums maksas braucēju skaitā.

Bez politiskās aģitācijas

Bet nobeigumā, kāds retorisks jautājums. Ja tiešām ir kāds (sveiciens Agrim), kas neuzskata šo visu par administratīvo resursu tērēšanu vēlēšanu “priekšvakarā”, tad kā šis kāds skaidros to, ka oficiālās mājas lapas centīgi cenšas jau paša virsrakstā atgādināt, kā sauc Rīgas mēru un kāda ir viņa saistība ar visu šo farsu? Daži piemēri: Rīgas Dome, RSDS, Rīgas Satiksme, Rīgas Sniegs.

One thought on “Sniega trolejbuss

 1. > Veidojas diez gan apsurda situācija – ja esi gana turīgs, lai iegādātos automašīnu, tad būs tev arī iespēja bezmaksas braukt ar trolejbusu, kad par to centīgi maksās citi.

  *absurda. Man šī situācija nešķiet nedz absurda, nedz pārmēru negodīga. Analoģija: iedomāsimies, ka Muse koncertu atceļ, jo māksliniekiem lidmašīna ieputināta. Muse biļešu īpašniekiem kompensācijai piedāvā bezmaksas biļetes uz Rīgas Cirku. Daži aiziet, daži nospļaudās un labāk mājās uz austiņām Muse paklausās. Tiem, kas cirka biļetes nopirkuši, vai uz cirku vispār nav taisījušies iet, par brīvu neko nepiedāvā. Vai tas ir negodīgi?

  > Bezizmēra trolejbusi

  Pārēķinām tālāk: pēc Rīgas satiksmes statistikas, 2011. gadā pārvadāti kopā 140mlj pasažieru. Tātad dienā ~384 tūkstoši. Salīdzinot ar tiem, +11 tūkstoši būtu tikai 2% pieaugums. Vai jau pārpildītā trolejbusā divi papildus pasažieri ko mainīs?

  > Atliek vien cerēt, ka šo statistiku nav pamata apšaubīt līdzīgu iemeslu dēļ, kādēļ mēdz rasties šaubas par lielu dzērumā aizturēto velobraucēju skaitu.

  Vai pareizi saprotu: Tu bažies, ka iereibušus autovadītājus tagad noformēs kā trolejbusā braukušus?

Comments are closed.