Atslodze dabai?

Papildināju tekstu ar datiem par CO2 izmešiem.

Nu ja vairākas dienas turpinās Eyjafjallajökull izvirdums, kas traucē aviosatiksmi, tāpēc daudzi steidzas izmantot alternatīvos sauszemes transporta veidus, tajā skaitā automašīnas. Tad lūk, jautājums, kāds pārvietošanās veids dabai draudzīgāks.

Par pamatu ņemsim maršrutu Rīga – Brisele. Salīdzināšu Airbus A320 un piecvietīgo vieglo automašīnu.

Degviela

Lidmašīna

Daži dati par Airbus A320-200:

  • Pasažieru skaits: 180;
  • Maksimālā lidojuma attālums: 5900 km;
  • Maksimālais diegvielas daudzums: 24210 l.

No šiem rādītājiem var izskaitļot, ka uz vienu cilvēkkilometru Airbus A320-200 patērē 0,0227 l degvielas.

Attālums starp Rīgas un Briseles lidostām ir 1433 km, tātad lidojumam no Rīgas līdz Briselei uz 1 pasažieri vajag patērēt aptuveni 32,53 l degvielas.

Automašīna

Saviem aprēķiniem, pieņemšu, ka automašīna patērē 6,6 l benzīna uz 100 km (faktiskais manas mašīnas patēriņš). Piecvietīgā automāšinā, izņemot vadītāju, var iesēdināt 4 pasažierus. Tātad automašīna uz vienu cilvēkkilometru patērē 0,0165 l benzīna.

Pa autoceļiem attālums starp Rīgu un Briseli ir 1981 km, tātad brauciem no Rīgas līdz Briselei uz 1 pasažieri vajag patērēt aptuveni 32,69 l benzīna. Ja pieņem, ka automašīna atpakaļ atgriežas tukša, tad viena pasāžiera nogādāšanai uz Briseli vajag 65,37 l.

CO2 izmeši

Lidmašīna

Izmantojot Atmosfair.com kalkulatoru, var aprēķināt, ka lidojumam no Rīgās uz Briseli (Airbus A320-200, lidojot pēc saraksta, ekonomiskajā klasē) uz 1 pasažieri pienāksies 290 kg CO2.

Automašīna

Variants Nr. 1 – pēc izmešu normas

Manai mašīnai noteiktā CO2 izmešu norma ir 139 g/km, to arī izmantošu aprēķinos. Un rezultātā sanāk, ka ceļojuma laikā no Rīgas uz Briseli tiks izdalīti 276 kg CO2 jeb uz 1 pasažieri pienāksies 69 kg.

Variants Nr. 2 – pēc degvielas vidējā patēriņa

Ņemot par pamatu aprēķiniem patēriņu 6,6 l/100km un to faktu, ka no 1 l benzīna, sadedzinot, izdalās 2,345 kg CO2. Tad sanāk, ka brauciena laikā tiks izmesti 299 kg CO2 jeb uz 1 pasažieri pienāksies 75 kg.

Secinājums

Jā, mani aprēķini ir ļoti aptuveni, tomēr dažus secinājumus atļaušos izteikt. Lai gan lidmašīna patērē uz vienu cilvēkkilometru par ~40% vairāk nekā automašīna, toties lidmašīna spēj spēj kompensēt šo kaitējumu nolidojot īsāku attālumu nekā ir jāveic automāšīnai. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka lidmašīnas arī nelido gluži pa taisnu līniju.

Arī būtiski lielāku kaitējumu dabai var nodarīt tas fakts, ka visdrīzāk šajā situācijā automašīna atgriezīsies atpakaļ tukša, tāpēc mašīnas radītais piesārņojums dubultoties.

Ja apskatās, kas uz CO2 daudzumu, kas tiks izdalīts atmosfērā, tad var redzēt, ka rēķināt pēc patērētās degvielas daudzuma nav gluži pareizi. Domāju, ka tagad aprēķinātie skaitļi ir daudz daiļrunīgāki nekā iepriekš, un domāju, nekādus papildus secinājumus no manas puses nevajag.

6 thoughts on “Atslodze dabai?

  1. Jautājums, vai aviācijas degvielā un benzīnā ir vienāds kaitīgo izmešu daudzums?

  2. Man šķiet, ka aprēķins pēc izmešiem ir vēl aptuvenāks, jo kas tad ir vidējā izmešu norma? Izmeši ir atkarīgi no sadedzinātās degvielas daudzuma. Varbūt nedaudz atšķiras no degvielas tipa, bet būtībā abos gadījumos tie ir ogļūdeņraži.

    Ar mašīnu arī ir tā, ka normālos apstākļos 4 pasažieri mašīnā ir retums. Lidmašīnām piepildījums parasti mēdz būt nedaudz labāks.

  3. Pieliku vēl vienu variantu, kā aprēķināt izmešu daudzumu mašīnai.

    Es pieņemu, ka šī nav gluži parasta situācija, ka lielākā daļa Eiropas lidostu ir slēgtas, un cilvēki mēģinās taupīt, cenšoties noslogot mašīnas pēc iespējas efektīvāk.

Comments are closed.